Vishay/Dale RWR80S16R5FRBSL
RWR80S16R5FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S16R5FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S16R5FRBSL.pdf
Availability of RWR80S16R5FRBSL
QUANTITY
RWR80S16R5FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S16R5FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S16R5FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S16R5FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S16R5FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S16R5FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S16R5FRBSL
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf