Vishay/Dale RWR80S17R4FSB12
RWR80S17R4FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S17R4FSB12
Brief Description
RES 17.4 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S17R4FSB12.pdf
Availability of RWR80S17R4FSB12
QUANTITY
RWR80S17R4FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S17R4FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S17R4FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S17R4FSB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S17R4FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S17R4FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S17R4FSB12
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 12V datasheet.pdf
HEAT SHRINK GRN .75" X 4' datasheet.pdf
BIT HOLDER HEX SOCKET 1/4" 2.36" datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 11POS datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
MALE MACHINED CRIMP CONT datasheet.pdf
FAN AXIAL 91.5X25.5MM 220/240VAC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf