Vishay/Dale RWR80S1800FRBSL
RWR80S1800FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1800FRBSL
Brief Description
RES 180 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1800FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1800FRBSL
QUANTITY
RWR80S1800FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1800FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1800FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1800FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1800FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1800FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1800FRBSL
RECT BRIDGE 800V 90A MTK datasheet.pdf
SIDACTOR 600V TO-220VAR 3TERMINL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 260MHZ 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 462V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
RES 475 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 15C P 24" YEL FLOAT datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN KEA128 datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf