Vishay/Dale RWR80S1870FSRSL
RWR80S1870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1870FSRSL
Brief Description
RES 187 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1870FSRSL.pdf
Availability of RWR80S1870FSRSL
QUANTITY
RWR80S1870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1870FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1870FSRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1870FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S1870FSRSL
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 162V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RELAY GEN PUR 4PDT 500MA 110V datasheet.pdf
IC BUFFER ZD/FANOUT 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
HOOK BLACK 5/8" X 50YD X 0.12" datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV(5KV) SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf