Vishay/Dale RWR80S1891BRS73
RWR80S1891BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1891BRS73
Brief Description
RES 1.89K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1891BRS73.pdf
Availability of RWR80S1891BRS73
QUANTITY
RWR80S1891BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1891BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1891BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.89k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1891BRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1891BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1891BRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1891BRS73
FBSTB6-4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 29A ISOPLUS247 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 20% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.4A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf