Vishay/Dale RWR80S18R2DRRSL
RWR80S18R2DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S18R2DRRSL
Brief Description
RES 18.2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S18R2DRRSL.pdf
Availability of RWR80S18R2DRRSL
QUANTITY
RWR80S18R2DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S18R2DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S18R2DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S18R2DRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S18R2DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S18R2DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S18R2DRRSL
IDC CABLE - MDH36K/MC36F/MDH36K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
EMI FILTER 115/250VAC 4/6A datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
COMBO 21W1 M PCB STR 75O TIN datasheet.pdf
DIMMING SENSOR W/DAYLIGHTING WHT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DSUB 15 F WW .585" R FLO G Z datasheet.pdf