Vishay/Dale RWR80S18R7BRRSL
RWR80S18R7BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S18R7BRRSL
Brief Description
RES 18.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S18R7BRRSL.pdf
Availability of RWR80S18R7BRRSL
QUANTITY
RWR80S18R7BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S18R7BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S18R7BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S18R7BRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S18R7BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S18R7BRRSL Details Description
Related parts for RWR80S18R7BRRSL
IC CTLR PWM SMPS 65KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf