Vishay/Dale RWR80S1980DRBSL
RWR80S1980DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1980DRBSL
Brief Description
RES 198 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1980DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1980DRBSL
QUANTITY
RWR80S1980DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1980DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1980DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)198
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1980DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1980DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1980DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1980DRBSL
IDC CABLE - ASC64H/AE64M/ASC64H datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 09VIN 12VOUT datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 5.6MHZ SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
SCR 1600V 780A A-PUK datasheet.pdf