Vishay/Dale RWR80S1R00BRRSL
RWR80S1R00BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R00BRRSL
Brief Description
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R00BRRSL.pdf
Availability of RWR80S1R00BRRSL
QUANTITY
RWR80S1R00BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R00BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R00BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)