Vishay/Dale RWR80S1R00DRB12
RWR80S1R00DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R00DRB12
Brief Description
RES 1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R00DRB12.pdf
Availability of RWR80S1R00DRB12
QUANTITY
RWR80S1R00DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R00DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R00DRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R00DRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R00DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R00DRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1R00DRB12
CON PWR JCK 2.5 X 6.6MM PNL MNT datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM PROMINENT YEL datasheet.pdf
CAP CER 880PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 12VIN 3.4VOUT datasheet.pdf
SERVER RS232/422/485-ETHERNET datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 66MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf