Vishay/Dale RWR80S1R10FRS73
RWR80S1R10FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R10FRS73
Brief Description
RES 1.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R10FRS73.pdf
Availability of RWR80S1R10FRS73
QUANTITY
RWR80S1R10FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R10FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R10FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R10FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R10FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R10FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1R10FRS73
SIDAC/FUSE SYM 4CH 220V 250A SIP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO204AC datasheet.pdf
TRANSFMR BALUN RF3-300MHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 24LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
FUSE 25A 660V AC / 460V DC INDUS datasheet.pdf