Vishay/Dale RWR80S1R18FRB12
RWR80S1R18FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R18FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.18 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R18FRB12.pdf
Availability of RWR80S1R18FRB12
QUANTITY
RWR80S1R18FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R18FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R18FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R18FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R18FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R18FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1R18FRB12
LED WHITE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
EDGECARD 212PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 105A ISOPLUS247 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO datasheet.pdf
FUSE 25A 440V AC BS88 datasheet.pdf