Vishay/Dale RWR80S1R24FRBSL
RWR80S1R24FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R24FRBSL
Brief Description
RES 1.24 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R24FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1R24FRBSL
QUANTITY
RWR80S1R24FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R24FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R24FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R24FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R24FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R24FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R24FRBSL
TRANSFRMR 100UH 13W 1.7A 12P SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.2A SOT89-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 169.37VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CREE ML-E ON LINEAR BRD WHT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf