Vishay/Dale RWR80S1R27FRS73
RWR80S1R27FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R27FRS73
Brief Description
RES 1.27 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R27FRS73.pdf
Availability of RWR80S1R27FRS73
QUANTITY
RWR80S1R27FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R27FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R27FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R27FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R27FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R27FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1R27FRS73
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABINET 84" X 27" X 30.75" SAND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 36POS SMD datasheet.pdf
CONN ZIF II 100 C/L 65 POS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
PD SURFACE CONDITION DISC TS 2" datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf