Vishay/Dale RWR80S1R30FSBSL
RWR80S1R30FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R30FSBSL
Brief Description
RES 1.3 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R30FSBSL.pdf
Availability of RWR80S1R30FSBSL
QUANTITY
RWR80S1R30FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R30FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R30FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R30FSBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R30FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R30FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R30FSBSL
RES SMD 51K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 68VWM 114VC DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
14AWG 41/30 12C UNSHLD 100' datasheet.pdf
K-7E-M23 M9/010-D02/M23 F8 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf
IC SPEAKER DRIVER 1W AB/D 16QFN datasheet.pdf