Vishay/Dale RWR80S1R37FRS73
RWR80S1R37FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R37FRS73
Brief Description
RES 1.37 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R37FRS73.pdf
Availability of RWR80S1R37FRS73
QUANTITY
RWR80S1R37FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R37FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R37FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R37FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R37FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R37FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1R37FRS73
FIXED IND 120UH 1.6A 250 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK HALF BRICK ALUM BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf