Vishay/Dale RWR80S1R37FRS73
RWR80S1R37FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R37FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.37 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R37FRS73.pdf
Availability of RWR80S1R37FRS73
QUANTITY
RWR80S1R37FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R37FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R37FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R37FRS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R37FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R37FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S1R37FRS73
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
LABEL INK JET POLYEST .2 X .65" datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PELTIER MOD 15 X 3.3MM 6.0A INP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 37POS datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ATTENUATOR 14 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
ATTENUATOR 16 DB DC 18GHZ datasheet.pdf