Vishay/Dale RWR80S1R40DRBSL
RWR80S1R40DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R40DRBSL
Brief Description
RES 1.4 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R40DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1R40DRBSL
QUANTITY
RWR80S1R40DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R40DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R40DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R40DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R40DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R40DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R40DRBSL
IDC CABLE - MSR26K/MC26F/MCS26K datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
SURGE PROTECTION PLUG 12VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
POT 400 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf