Vishay/Dale RWR80S1R40DRBSL
RWR80S1R40DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R40DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R40DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1R40DRBSL
QUANTITY
RWR80S1R40DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R40DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R40DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R40DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R40DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R40DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R40DRBSL
FAN AXIAL 119X25.4MM 24VDC TERM datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED GREEN 3M datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 1K OHM 4W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
SRC-1 2CO N datasheet.pdf
INSERT MALE 42POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf