Vishay/Dale RWR80S1R40FRRSL
RWR80S1R40FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R40FRRSL
Brief Description
RES 1.4 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R40FRRSL.pdf
Availability of RWR80S1R40FRRSL
QUANTITY
RWR80S1R40FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R40FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R40FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R40FRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R40FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R40FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S1R40FRRSL
DSUB CABLE - CFM37G/AE37G/CFM37G datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 8K 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC AMPLIFIER GAIN BLOCK 24QFN datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 24POS datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
INSULATED BNCM ADAPT 4MM SAFETY datasheet.pdf