Vishay/Dale RWR80S1R47FPBSL
RWR80S1R47FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R47FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R47FPBSL.pdf
Availability of RWR80S1R47FPBSL
QUANTITY
RWR80S1R47FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R47FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R47FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R47FPBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R47FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R47FPBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R47FPBSL
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS 1000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 5M datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf