Vishay/Dale RWR80S1R47FRBSL
RWR80S1R47FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R47FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R47FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1R47FRBSL
QUANTITY
RWR80S1R47FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R47FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R47FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R47FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R47FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R47FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R47FRBSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 280MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 20POS datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG BLACK SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf
RC,BF,CLO datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf