Vishay/Dale RWR80S1R60BRBSL
RWR80S1R60BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R60BRBSL
Brief Description
RES 1.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R60BRBSL.pdf
Availability of RWR80S1R60BRBSL
QUANTITY
RWR80S1R60BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R60BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R60BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R60BRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R60BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R60BRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R60BRBSL
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MONITOR H/W SOT-23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ4 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
MAGNET M11/M5 THREADED 5MM CYL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 66POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf