Vishay/Dale RWR80S1R65DRB12
RWR80S1R65DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R65DRB12
Brief Description
RES 1.65 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R65DRB12.pdf
Availability of RWR80S1R65DRB12
QUANTITY
RWR80S1R65DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R65DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R65DRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R65DRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R65DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R65DRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1R65DRB12
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TERM,TIMER CONN 0126 PTPBR datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf