Vishay/Dale RWR80S1R78DRRSL
RWR80S1R78DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R78DRRSL
Brief Description
RES 1.78 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R78DRRSL.pdf
Availability of RWR80S1R78DRRSL
QUANTITY
RWR80S1R78DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R78DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R78DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R78DRRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R78DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R78DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S1R78DRRSL
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.33 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf