Vishay/Dale RWR80S1R80FRBSL
RWR80S1R80FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R80FRBSL
Brief Description
RES 1.8 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R80FRBSL.pdf
Availability of RWR80S1R80FRBSL
QUANTITY
RWR80S1R80FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R80FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R80FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R80FRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R80FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R80FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1R80FRBSL
IC DCP DUAL 10K 64TP 24TSSOP datasheet.pdf
IC DUAL LVDS TRANS/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL SM8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 135MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.5MM WTB VHDR SMT T&R/CAP datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf