Vishay/Dale RWR80S1R82FSS73
RWR80S1R82FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1R82FSS73
Brief Description
RES 1.82 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1R82FSS73.pdf
Availability of RWR80S1R82FSS73
QUANTITY
RWR80S1R82FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1R82FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1R82FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1R82FSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1R82FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1R82FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S1R82FSS73
CAP FILM 0.068UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
EXTRACTOR TOOL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 2.5MM datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.53A 152 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 14' WH datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf