Vishay/Dale RWR80S20R0DRRSL
RWR80S20R0DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S20R0DRRSL
Brief Description
RES 20 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S20R0DRRSL.pdf
Availability of RWR80S20R0DRRSL
QUANTITY
RWR80S20R0DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S20R0DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S20R0DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S20R0DRRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S20R0DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S20R0DRRSL Details Description
Related parts for RWR80S20R0DRRSL
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFF HEX 14-SOEIAJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 6+PE INLINE RA PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf