Vishay/Dale RWR80S20R0FSBSL
RWR80S20R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S20R0FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S20R0FSBSL.pdf
Availability of RWR80S20R0FSBSL
QUANTITY
RWR80S20R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S20R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S20R0FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S20R0FSBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S20R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S20R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S20R0FSBSL
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1A 160 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 49.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
ETHERNET SW 3080B-A-P datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf