Vishay/Dale RWR80S2200FRBSL
RWR80S2200FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2200FRBSL
Brief Description
RES 220 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2200FRBSL.pdf
Availability of RWR80S2200FRBSL
QUANTITY
RWR80S2200FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2200FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2200FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2200FRBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2200FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2200FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S2200FRBSL
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
ENCODER MOD HI TEMP 3CH 100CPR datasheet.pdf
METAL PROTECT CASE FOR 8 BEAM CH datasheet.pdf
CONN RECPT 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
ETHERNET CABLE M12-D datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
2MM HM,ASY,T-D/E,HDR,8R,200,AP datasheet.pdf
390UF 400V 35X40MM 85C 15000H datasheet.pdf