Vishay/Dale RWR80S2201BRB12
RWR80S2201BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2201BRB12
Brief Description
RES 2.2K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2201BRB12.pdf
Availability of RWR80S2201BRB12
QUANTITY
RWR80S2201BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2201BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2201BRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2201BRB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2201BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2201BRB12 Details Description
Related parts for RWR80S2201BRB12
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 1FU/78 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 440VAC 63A 1UF datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TRIM KIT 48" X 18" UMMAT AL datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf