Vishay/Dale RWR80S2241FRB12
RWR80S2241FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2241FRB12
Brief Description
RES 2.24K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2241FRB12.pdf
Availability of RWR80S2241FRB12
QUANTITY
RWR80S2241FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2241FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2241FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2241FRB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2241FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2241FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S2241FRB12
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 42MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 192POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 204W 12V 17A datasheet.pdf
GAGE M22520/6-028 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf