Vishay/Dale RWR80S22R6FRS73
RWR80S22R6FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S22R6FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S22R6FRS73.pdf
Availability of RWR80S22R6FRS73
QUANTITY
RWR80S22R6FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S22R6FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S22R6FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S22R6FRS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S22R6FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S22R6FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S22R6FRS73
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DSUB 26 F CRIMP HD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 0.5% 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 3.3MM PCB TIN datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT RA PIN M5 datasheet.pdf