Vishay/Dale RWR80S2370FSS73
RWR80S2370FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2370FSS73
Brief Description
RES 237 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2370FSS73.pdf
Availability of RWR80S2370FSS73
QUANTITY
RWR80S2370FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2370FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S2370FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2370FSS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S2370FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2370FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S2370FSS73
RES SMD 470 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A D2PAK datasheet.pdf
TERM RING FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 156W datasheet.pdf