Vishay/Dale RWR80S2401BRBSL
RWR80S2401BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2401BRBSL
Brief Description
RES 2.4K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2401BRBSL.pdf
Availability of RWR80S2401BRBSL
QUANTITY
RWR80S2401BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2401BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2401BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2401BRBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2401BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2401BRBSL Details Description
Related parts for RWR80S2401BRBSL
IDC CABLE - MPL34K/MC34G/X datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.600V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 STR BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 10W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DSUB CABLE ASSY 25POS 20M datasheet.pdf