Vishay/Dale RWR80S2431FSB12
RWR80S2431FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2431FSB12
Brief Description
RES 2.43K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2431FSB12.pdf
Availability of RWR80S2431FSB12
QUANTITY
RWR80S2431FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2431FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2431FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2431FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2431FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2431FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2431FSB12
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ CMOS SMD datasheet.pdf