Vishay/Dale RWR80S2491FPB12
RWR80S2491FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2491FPB12
Brief Description
RES 2.49K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2491FPB12.pdf
Availability of RWR80S2491FPB12
QUANTITY
RWR80S2491FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2491FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2491FPB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2491FPB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2491FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2491FPB12 Details Description
Related parts for RWR80S2491FPB12
LED GREEN DIFF 4X7MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT YLW LC 0.80" CARLD datasheet.pdf