Vishay/Dale RWR80S24R0DRBSL
RWR80S24R0DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S24R0DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S24R0DRBSL.pdf
Availability of RWR80S24R0DRBSL
QUANTITY
RWR80S24R0DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S24R0DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S24R0DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S24R0DRBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S24R0DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S24R0DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S24R0DRBSL
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 160MA 6 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W CM datasheet.pdf