Vishay/Dale RWR80S2551BSB12
RWR80S2551BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2551BSB12
Brief Description
RES 2.55K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2551BSB12.pdf
Availability of RWR80S2551BSB12
QUANTITY
RWR80S2551BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2551BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2551BSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2551BSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2551BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2551BSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2551BSB12
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 700MA 347 MOHM datasheet.pdf
COMPONENT CLIPS BLACK .50 X .5" datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC64B/AE64G/AKC64B datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 16-18000BTU datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
IC INVERTER CTRL DC-AC 32-SSOP datasheet.pdf
RACKMOUNT BRACKET FOR IMEDIACHAS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf