Vishay/Dale RWR80S25R5FSB12
RWR80S25R5FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S25R5FSB12
Brief Description
RES 25.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S25R5FSB12.pdf
Availability of RWR80S25R5FSB12
QUANTITY
RWR80S25R5FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S25R5FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S25R5FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S25R5FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S25R5FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S25R5FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S25R5FSB12
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 22POS .100 30AU datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 250V U2J 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP TO 8DIP 0.3 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf