Vishay/Dale RWR80S2610FSBSL
RWR80S2610FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2610FSBSL
Brief Description
RES 261 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2610FSBSL.pdf
Availability of RWR80S2610FSBSL
QUANTITY
RWR80S2610FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2610FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2610FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2610FSBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2610FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2610FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S2610FSBSL
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-575-E2 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf