Vishay/Dale RWR80S2670FSB12
RWR80S2670FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2670FSB12
Brief Description
RES 267 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2670FSB12.pdf
Availability of RWR80S2670FSB12
QUANTITY
RWR80S2670FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2670FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2670FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2670FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2670FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2670FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2670FSB12
ICL 5 OHM 20% 4.2A 9.5MM datasheet.pdf
KIT DEVELOP NETWORK FOR MOD5272 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2F 1/2" BLK 100' datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG 5.08MM 3POS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V 10% 2DIP datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 12.7X304.8MM REC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf