Vishay/Dale RWR80S2800FRS73
RWR80S2800FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2800FRS73
Brief Description
RES 280 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2800FRS73.pdf
Availability of RWR80S2800FRS73
QUANTITY
RWR80S2800FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2800FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S2800FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2800FRS73
Related LinksRWR80S2, RWR80S2800FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2800FRS73 Details Description
Related parts for RWR80S2800FRS73
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 1A SC73 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 700A 1250V 2BKN/90 AR CU datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 50A, 75A, 100A datasheet.pdf
SENSOR PRESS 1PSI DIFF 5V SIP datasheet.pdf
RES 388 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf