Vishay/Dale RWR80S2801FPRSL
RWR80S2801FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2801FPRSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2801FPRSL.pdf
Availability of RWR80S2801FPRSL
QUANTITY
RWR80S2801FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2801FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2801FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2801FPRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2801FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2801FPRSL Details Description
Related parts for RWR80S2801FPRSL
IC CONV 8BIT SER/PAR ECL 32LQFP datasheet.pdf
FUSE CERM 187MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC UART FIFO 16BIT QUAD 64LQFP datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf