Vishay/Dale RWR80S2801FSBSL
RWR80S2801FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2801FSBSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2801FSBSL.pdf
Availability of RWR80S2801FSBSL
QUANTITY
RWR80S2801FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2801FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2801FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2801FSBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2801FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2801FSBSL Details Description
Related parts for RWR80S2801FSBSL
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 28AWG IDC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 3/8" datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf