Vishay/Dale RWR80S28R0BRRSL
RWR80S28R0BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S28R0BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S28R0BRRSL.pdf
Availability of RWR80S28R0BRRSL
QUANTITY
RWR80S28R0BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S28R0BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S28R0BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S28R0BRRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S28R0BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S28R0BRRSL Details Description
Related parts for RWR80S28R0BRRSL
REG 12V 2A HORZ HZ HT 12-SIP datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 404X188MM 115VAC datasheet.pdf
IC CNTRLR PWM W/MOSFET 48TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 800MA 200 MOHM TH datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE RA datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 18 RG-179 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISLA216S datasheet.pdf
FUSE 7.0A 125VAC FAST 1206 datasheet.pdf