Vishay/Dale RWR80S28R0FSRSL
RWR80S28R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S28R0FSRSL
Brief Description
RES 28 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S28R0FSRSL.pdf
Availability of RWR80S28R0FSRSL
QUANTITY
RWR80S28R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S28R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S28R0FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S28R0FSRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S28R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S28R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S28R0FSRSL
RELAY SSR 20A 480VAC AC OUT DIN datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1A D2PAK datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf