Vishay/Dale RWR80S2941FRRSL
RWR80S2941FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2941FRRSL
Brief Description
RES 2.94K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2941FRRSL.pdf
Availability of RWR80S2941FRRSL
QUANTITY
RWR80S2941FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2941FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2941FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2941FRRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2941FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2941FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S2941FRRSL
HEATSINK TO-5 .4" BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8.7A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR MINI LINEAR HALL-EFFECT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf