Vishay/Dale RWR80S2R15FRB12
RWR80S2R15FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R15FRB12
Brief Description
RES 2.15 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R15FRB12.pdf
Availability of RWR80S2R15FRB12
QUANTITY
RWR80S2R15FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R15FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R15FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R15FRB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R15FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R15FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S2R15FRB12
CAP CER 27PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH TRI-ST 48TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMP 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf