Vishay/Dale RWR80S2R32FRB12
RWR80S2R32FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R32FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.32 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R32FRB12.pdf
Availability of RWR80S2R32FRB12
QUANTITY
RWR80S2R32FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R32FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R32FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.32
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R32FRB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R32FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R32FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S2R32FRB12
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8WSON datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 120MA 11.34 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf